Aktuality


 
Cmunda hrál mužům za mřížemi

Z countryových tradic a taky jako alternativa k oficiální znojemské kultuře se zrodil nápad písničkáře Jirky Cmundy Roupce zahrát vězňům ve znojemské věznici. Protože Cmunda, jak je o něm známo, nehází své podněty jen tak do luftu, ale snaží se je realizovat, postavil v Kapucínské zahradě naproti věznici aparaturu a spustil plejádu písniček. Jejich společným jmenovatelem byli muži mimo zákon – Folsom Prison Blues, Jailhouse Rock, Sam Bass, Francka a Johny, prvorepubliková klasika Máňa, soundtrek z filmu Patt Garret and Billy The Kid či vlastní balada o Graselovi... Díky dokonalému ozvučení ani vězeňská zeď a vzdálenost nebyly překážkou. Vězni v oknech spontánně reagovali potleskem a pokřikem.

Smyslem akce bylo mimo pobavení vězňů také obrátit pozornost k místní alternativní kultuře, která městským úředníkům, odpovědným za tento resort, z valné části uniká,“ uvedl Cmunda.

CTA. Foto: Cwalda

Válečný betonek posloužil teď muzice

Betonový blok na Vranovské pláži je němým svědkem válečné ochrany přehrady před nálety spojeneckých bombardérů. Ještě nějaký čas po válce držel jedno z kotvicích lan stometrového stožáru, takzvané Vranovské Eiffelovky. Betonek, jak se tomu betonovému masivu mile říkalo, býval pak místem setkávání aktérů plážového života. Minulou středu posloužil za improvizované pódium retro akci, snažící se alespoň písničkami připomenout atmosféru „Vranclu“ minulých 60. až 80. let. Hudebním centrem tehdy byla někdejší dřevěná hospůdka nad plážovým přístavištěm zvaná Sing Sing. Tam to po večerech hřmělo originálními Vranovskými fláky, které mimo jiné hrávali Ondřej Bob Šťastník, Jirka Cmunda Roupec, Milan Záviš Smrčka, Pepa Lupič Mikulášek. Právě ti, a s nimi ještě písničkář Milan Šoufek Soukup ze Švýcaráku, připomněli repertoár od táboráků a z chatových večírků více než dvěma stovkám posluchačů, rozesazených kolem betonku. CTA

Při příležitosti retro koncertu na Vranovské pláži, připomínajícího tamní atmosféru minulých 60. až 80. let, byla vydána pohlednice s historickými snímky takzvaného Hitlerova stožáru, který byl součástí dnes už neexistující válečné protitorpédové ochrany přehradní hráze. A takzvaný betonek, který posloužil za improvizované pódium, je jedním z posledních pozůstatků válečné doby.